تبلیغات
دبیرخانه همایش عدالت و پیشرفت
دبیرخانه همایش عدالت و پیشرفت
معرفی موضوعات انتقال نظام به مرحله تكاملیِ الگوی پیشرفت اسلامی
پنجشنبه 3 شهریور 1390

"كارنامه خوانی(1) حول موضوعاتِ انتقال نظام"  طرحی در راستای  تقویت  اصول  و گفتمان انقلاب در فضای انتخابات است -كه ان شاء الله با به‌كارگیری آن در مساجد و هیئات كشور، تشكل های دانشجویی  و رسانه ها- ابزاری قاعده مند برای تشخیص اصلح در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. این طرح بر اساس اصول و مبانی انقلاب اسلامی پیشنهاد شده است؛ كه در ذیل به برخی از این اصول اشاره می شود:

حجت‌الاسلام علی كشوری

"كارنامه خوانی(1) حول موضوعاتِ انتقال نظام"  طرحی در راستای  تقویت  اصول  و گفتمان انقلاب در فضای انتخابات است -كه ان شاء الله با به‌كارگیری آن در مساجد و هیئات كشور، تشكل های دانشجویی  و رسانه ها- ابزاری قاعده مند برای تشخیص اصلح در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. این طرح بر اساس اصول و مبانی انقلاب اسلامی پیشنهاد شده است؛ كه در ذیل به برخی از این اصول اشاره می شود:

1. بر اساس "ادبیات انقلاب"، مسیر تكامل انقلاب اسلامی دارای پنج مرحله ی انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، كشور اسلامی و تمدن بین الملل اسلامی است ؛ كه هم اكنون در مرحله تاریخی  تشكیل دولت اسلامی(2) قرار داریم. 

2. بر اساس "ادبیات انقلاب" دولت اسلامی عبارت است از دولتی كه علاوه بر انطباق رفتار كارگزارانش با اسلام، اصول اسلام را مبنای برنامه ریزی داخلی و خارجی نهادهای برنامه ریزی  نظام قرار دهد.(3)

3. بر اساس " ادبیات انقلاب" الگوها و مدل های غربی توسعه، پاسخگوی و محقق كننده اصول و ارزشهای اسلامی انقلاب نیست (4) و لازم است كه نخبگان برای تحقق اصول اسلامی انقلاب، الگوی پیشرفت اسلامی را تولید كنند. در ادبیات انقلاب در راستای دستیابی به اصول اسلامی انقلاب و دولت اسلامی– به ویژه عدالت- دهه چهارم انقلاب به عنوان دهه پیشرفت و عدالت نامگزاری شده است و لازم است در مسیر دستیابی به اصول انقلاب و عدالت و پیشرفت، الگوی پیشرفت اسلامی تولید شود.(5)

4. بر اساس "ادبیات انقلاب" مجلس شورای اسلامی دو وظیفه اساسی نظارت و تقنیین را بر عهده دارد؛ كه طبیعتا در دهه پیشرفت و عدالت باید از این دو ظرفیت در مسیر دستیابی به الگوی دولت اسلامی استفاده شود. مجلس می تواند علاوه بر زمینه سازی و تشویقِ سایر مراكز كشور در مسیر دستیابی به الگوی پیشرفت اسلامی خود نیز به فكر تقنین بر محور اصول (6) و شاخص های اسلامی انقلاب باشد؛ كه البته برای دستیابی به این مهم علاوه بر تولید مدل تقنین اسلامی، تغییر در آیین نامه اداره مجلس یك ضرورت است.

5. بر اساس "ادبیات انقلاب" برای دستیابی به مجلسی متناسب با مرحله تكاملی الگوی پیشرفت اسلامی، علاوه بر نظارت شورای نگهبان بر صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس، حضور (7) قاعده مند و شاخص محور مردم و جوانان و جریانهای مطالبه گر و آرمان خواه در انتخابات ضرورتی غیر قابل انكار است.

طرح كارنامه خوانی پیشنهادی برای قاعده مند نمودن حركت شاخص محور مردمی در انتخابات است و در این طرح میزان تسلط نامزدها به اصول اسلامی انقلاب، اصلی ترین شاخصی است؛ كه مردم بر اساس آن صلاحیت نامزدها را تشخیص می دهند. طبیعی است كه ارتقای حساسیت مردمی نسبت به اصول و گفتمان انقلاب هزینه بی توجهی به اصول و شاخص ها را برای نامزدهای جناحی افزایش می دهد.

6. بر اساس "ادبیات انقلاب"  اگر بخواهیم به مرحله تكاملی الگوی پیشرفت اسلامی و تحقق اصول و شاخص های اسلامی در جامعه دست یابیم؛ لازم است تا موضوعات انتقال به این مرحله از تكامل را شناسائی نمائیم. توجه و برنامه ریزی برای "موضوعات انتقال نظام به مرحله الگوی پیشرفت اسلامی و دولت اسلامی"،  عامل انتقال به این مرحله از تكامل نظام مبارك جمهوری اسلامی است.  بدون اشراف و توجه نمایندگان مجلس به موضوعات انتقال نظام، زمینه توجه به این موضوعات منتفی و بالمآل دستیابی به الگوی پیشرفت اسلامی و دولت اسلامی محقق نخواهد شد.

7. مبتنی بر موارد فوق، تکامل نظام اسلامی و تحقق اصول اسلامی انقلاب وابسته به برنامه ریزی برای موضوعات انتقال نظام است و کارنامه خوانی مردمی حول "موضوعات انتقال نظام" به تشخیص نمایندگان متناسب با این مرحله از تکامل جامعه و بالمآل رسیدن جامعه به  مرحله ی الگوی پیشرفت اسلامی کمکی شایان می نماید.

پی‌نوشت‌ها:

1- در یك نظام اجتماعى و سیاسى و در نظام جمهورى اسلامى، كارنامه‏ى دستگاه‏ها معدل آن دستگاه‏ها را مشخص مى‏كند. معدل دستگاه‏هاى مختلف، معدل هر قوه از قواى سه‏گانه و دستگاه‏هاى عمده‏ى كشور را مشخص مى‏كند و مجموع معدل قواى سه‏گانه، معدل نظام را معین مى‏كند. سهامداران نظام، ملت ایرانند؛ شما ملت ایران صاحب نظام جمهورى اسلامى هستید. شما با شناخت معدل دستگاه‏ها و بر اساس آن، و با شناخت این‏كه چقدر مدیران كشور از عهده‏ى كار خود برآمده‏اند، درباره‏ى مدیران كشور تصمیم‏گیرى مى‏كنید. این، یك نظام سالم است. ساخت قانون اساسى هم ما را به این سمت هدایت و به ما كمك مى‏كند.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در صحن جامع رضوى مشهد مقدس‏2/1/1383

نمایندگان مردم در مجلس شوراى اسلامى كه مى‏خواهند به مجلس بروند، باید بدانند كه مردم، بخصوص با این محبت و هوشمندى و احساس مسؤولیتى كه از آنها در انتخابات اخیر مشاهده شد، با نمایندگان عقد اخوت نبسته‏اند. مردم از نماینده، كار، ابتكار و مشاركت در طرحهاى مهم و لوایح را توقع دارند. توقع مردم از نمایندگان خود در مجلس و دولت و در هر نقطه‏یى كه نماینده‏یى دارند، این است كه همه‏ى ظرفیت و تلاش خود را به‏كار بگیرند تا بتوانند آنچه را كه مورد انتظارشان است و برطبق اهداف اسلامى هم است، در اختیار مردم بگذارند و آن را انجام دهند.

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در صحن جامع رضوى مشهد مقدس‏2/1/1383

2- بنده دو سه سال قبل در یكى از همین جلسات گفتم ما یك انقلاب اسلامى داشتیم، بعد نظام اسلامى تشكیل دادیم، مرحله‏ى بعد تشكیل دولت اسلامى است، مرحله‏ى بعد تشكیل كشور اسلامى است، مرحله‏ى بعد تشكیل تمدن بین‏الملل اسلامى است. ما امروز در مرحله‏ى دولت اسلامى و كشور اسلامى قرار داریم؛ باید دولت اسلامى را ایجاد كنیم.

‏بیانات امام خامنه ای در دیدار مسؤولان نظام‏6/8/1383-

3- اگر دولت ما اسلامى شد، آن وقت كشورمان اسلامى خواهد شد... معناى شعار دولت اسلامى این است كه ما مى‏خواهیم اعمال فردى، رفتار با مردم، رفتار بین خودمان، و رفتار با نظام‌هاى بین‏المللى و نظام سلطه‏ى امروز جهانى را به معیارها و ضوابط اسلامى نزدیك‌تر كنیم. این شعار، بسیار باارزش است؛ ان‏شاءاللَّه به این شعار پایبند بمانید و این تلاش را جدى‏تر، بى‏آسیب‏تر و واقعى‏تر كنید؛ چون گامى بلند خواهد بود در راه رسیدن به آن هدفها.

بیانات امام خامنه ای ‏ در دیدار رئیس جمهور و هیأت وزیران‏‏-‏ 8/6/1384

اسم ما كه دولت اسلامى باشد، كافى نیست؛ والّا قبل از ما چند دولت جمهورى اسلامىِ دیگر در منطقه‏ى ما و آفریقا و جاهاى دیگر وجود داشته و الان هم هست. قبل از انقلاب، در جایى دولتى تشكیل شد كه ما شوخى مى‏كردیم و مى‏گفتیم جمهورى اسلامى امریكایىِ فلان جا! آن دولت با نام جمهورى اسلامى هم بود. بنابراین اسم ما دولت اسلامى باشد، كافى نیست؛ باید عمل و جهتگیرى ما اسلامى باشد. اگر در اینها اختلال پیدا شد، حركت مستمر و مداوم و پوینده‏یى كه لازم است تا دولت اسلامى به صورت كامل شكل بگیرد، دچار نُكث مى‏شود و طبعاً كار عقب مى‏افتد. البته دولت اسلامىِ كامل به معناى واقعى كلمه، در زمان انسان كامل تشكیل خواهد شد؛ ان‏شاءاللَّه. خوشا به حال كسانى كه آن روز را درك مى‏كنند. همه‏ى ما انسانهاى ناقصى هستیم. ما به قدر توان و تلاشِ خود مى‏خواهیم مجموعه‏ى كارگزاران حكومت را - كه خودمان هم جزو آنها هستیم - به نقطه‏یى برسانیم كه با نصاب جمهورى اسلامى تطبیق كند. ما مى‏خواهیم خود را به حد نصاب نزدیك كنیم.

بیانات امام خامنه ای ‏ در دیدار رئیس جمهور و هیأت وزیران‏‏-‏ 8/6/1384

نظام اسلامى، نظامى است بر پایه‏ى مبانى اسلام. هر جا كه توانسته‏ایم وضع موجود و ساختار كنونى نظام خودمان را بر پایه‏ى اسلام قرار بدهیم، این خوب است، مطلوب است؛ هر جا نتوانستیم، سعى ما باید این باشد كه آن را بر همان پایه و مبناى اسلامى قرار بدهیم؛ از او نباید تخطى كنیم. این هدف ماست.

بیانات امام خامنه ای در دیدار روسای سه قوه و مسئولان و مدیران بخشهای مختلف نظام 19/6/1387

4- ما حالا باید براى شكستن این طلسم فكر كنیم؛ كدام طلسم؟ این طلسم كه كسى تصور كند كه پیشرفت كشور باید لزوماً با الگوهاى غربى انجام بگیرد. این وضعیت كاملاً خطرناكى براى كشور است. الگوهاى غربى با شرایط خودشان، با مبانى ذهنى خودشان، با اصول خودشان شكل پیدا كرده؛ به علاوه ناموفق بوده. بنده به طور قاطع این را می گویم: الگوى پیشرفت غربى، یك الگوى ناموفق است.»

بیانات امام خامنه ای در دیدار اساتید دانشگاههاى استان خراسان‌ در دانشگاه فردوسى مشهد۱۳۸۶/۰۲/۲۵

5- واقعاً از افراد متفكر هم استفاده بشود و بنشینند الگوى پیشرفت را طراحى كنند. چون این دهه، دهه‏ى پیشرفت و عدالت است. ما پیشرفت را با عدالت با هم آوردیم؛ یعنى درست نقطه‏ى مقابل آن چیزى كه در دنیاى مادىِ امروز مطرح است. آنها میگویند ما اگر بخواهیم در پیشرفت، رعایت این مسائل عدالتى را بكنیم، آن پیشرفت به دست نخواهد آمد، بنابراین عدالت را میگذاریم بعد از آنكه پیشرفت را حاصل كردیم. آن وقت با راه‏هاى جبرانى مثل همین بیمه‏ها و كمكها، تا آن حدى كه بشود - كه غالباً هم نمیشود - جبران میكنیم. ما میگوئیم نه، پیشرفتِ همراه با عدالت. در ذات این پیشرفت، عدالت بایستى ملحوظ شده باشد. خوب، این الگو لازم دارد؛ بنشینید الگویش را ترسیم كنید. این، نگاه كلانى خواهد بود به آینده‏ى كشور. و شما چهار سال فرصت دارید؛ این چهار سال میتواند یك پایه‏گذارى باشد كه هر كسى هم بعد از شما آمد، این پایه‏گذارى شما راهنماى او باشد.

بیانات امام خامنه ای در دیدار اعضاى هیئت دولت۱۳۸۸/۰۶/۱8

6- البته در عرصه‌ى عمل هم خیلى كارها باید انجام بگیرد كه یكى از آنها این است كه عدالت را یك معیار و یك سنجه‌ى اساسى در قانونگذارى بدانیم. این نكته، قابل توجه نمایندگان محترم مجلس و شوراى نگهبان است كه در قانونگذارى بالخصوص به مسئله‌ى عدالت و همچنین رصد دائمى آن توجه شود.

بیانات امام خامنه ای در دومین نشست اندیشه‌هاى راهبردى‌ 27/2/1390

7- همیشه این ملت نیاز دارد به این‏كه مسؤولان او پاسخگوى مسؤولیتهاى بزرگ خودشان در مقابل ملت باشند و روح پرسشگرى در مردم وجود داشته باشد و همیشه زنده بماند. اینها شعارهاى گذرا نیست؛ ابعاد و جوانب گوناگون وظایف ما مسؤولان و همچنین مطالبات ملت را براى ما روشن مى‏كند.

بیانات امام خامنه ای‏ در صحن جامع رضوى‏ 1/1/1384

عده‏یى براى تلاش و وظیفه‏ى خود در مقابل این ملت، توجه به نیازها و آرمانها را ملاك عمل قرار نمى‏دهند.

بیانات امام خامنه ای‏ در صحن جامع رضوى‏ 1/1/1384

مردم بایستى هوشمندانه و آگاهانه انتخاب كنند و در میان نامزدهاى گوناگون، كسى را كه احساس مى‏كنند به این معیارها نزدیك است، برگزینند؛ این یك كار بزرگ است و كار شما مردم است.

بیانات امام خامنه ای‏ در صحن جامع رضوى‏ 1/1/1384

لینك های مرتبط :
لینک مطلب در رجانیوز
موضوع مطلب : كارنامه خوانی حول موضوعات انتقال نظام,
برچسب ها : بازخوانی ادبیات انقلاب- كارنامه خوانی,
ارسال شده توسط دبیرخانه همایش عدالت و پیشرفت در ساعت 05:23 ب.ظ | نظرت شما ()

درباره ما
انتقال نظام از مرحله فعلی به مرحله تكاملیِ الگوی پیشرفت اسلامی نیازمند ظرفیت سازی است و بدون تغییر در فعالیت های جریان اندیشه ورزی، جریان آرمانخواه و مطالبه گر و ساختارهای اداره جامعه این ظرفیت به دست نمی آید.
.....

"شناخت مقاصدِ انتقال نظام"، "شناخت موانعِ انتقال نظام" و "رصد فرآیندِ انتقال نظام" ظرفیت های مورد نیاز برای انتقال نظام مبارك جمهوری اسلامی به "مرحله الگوی پیشرفت اسلامی" است؛ که شناسایی موضوعات متناسب با این ظرفیت سازی، نیاز به دركی جامعه شناختی از فرآیند انتقال دارد.
.....
مبتنی بر این نگاه جامعه شناختی و برای دستیابی به ظرفیت های سه گانه انتقال، "جدول شماره یك گفتمان عدالت و پیشرفت" سه موضوعِ "پیشگیری از جرم"، "نقد فرآیند فعلی تقنین" و "نقد فرآیند فعلی تشخیص ناهنجاری ها در دولت ها" را به عنوان موضوعات تبعی انتقال معرفی نموده است؛ كه نتیجه توجه به آنها ایجاد شناخت اجتماعیِ حول موانع انتقال نظام است.
.....
همچنین این جدول سه موضوعِ "استخراج روشمند شاخص های اجتماعی اسلام"، "نقد قانون برنامه های توسعه" و "ارائه مدل مطلوب اسلامی، مدل دوران گذار" را به عنوان موضوعات اصلیِ انتقال می داند. نتیجه توجه به موضوعات اصلی ایجاد شناخت اجتماعی حول مقاصد انتقال نظام است.
.....
در این جدول سه موضوعِ "تولید گزارش های راهبردی پایش شاخص ها"، "تولید بانك سوالات عدالت و پیشرفت" و "اجرای طرح كارنامه خوانی حول موضوعات انتقال نظام" به عنوان موضوعات فرعی انتقال معرفی شده اند؛ كه در صورت توجه به آنها قدرت رصد فرآیند انتقال نظام برای جریان آرمانخواه و مطالبه گر نظام ایجاد می شود.
....
نتیجه آنكه بدون توجه به موضوعات انتقال نظام"- كه همان موضوعات ظرفیت ساز برای انتقال به مرحله الگوی پیشرفت اسلامی هستند- انتقال نظام مبارك جمهوری اسلامی به مرحله الگوی پیشرفت اسلامی امری مشكل است.
ایمیل مدیر وبلاگ
منوی اصلی
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
جستجو

پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی
نقد مهندسی رایج در همایش های كشور؛ موضوع اصلی جلسات شورای همایش عدالت و پیشرفت
ششمین روز كارگاه آموزشی الگوی پیشرفت اسلامی؛ آسیب شناسی ساختارهای نظام ، از منظر ادبیات انقلاب، نخستین تحلیل پایه مرتبط با الگوی پیشرفت
چگو نگی پایش شاخص های اجتماعی اسلام بر اساس ادبیات انقلاب؛ موضوع پنجمین روز كارگاه آموزشی الگوی پیشرفت اسلامی
چهارمین روز كارگاه آموزشی الگوی پیشرفت اسلامی؛بررسی ارتباط ثبات نظام و تولید الگوی پیشرفت اسلامی
آغاز اولین دوره از كارگاه های آموزشی الگوی پیشرفت اسلامی در جامعه المصطفی - كارگاه های داخلی
حضور مساجد در انتخابات از طریق كارنامه‌خوانی
معرفی موضوعات انتقال نظام به مرحله الگوی پیشرفت اسلامی
پیش‌فرض‌های كارنامه‌خوانی حول موضوعات انتقال نظام
نامه جمعی از روحانیون بروجردی راجع به موضوع بیداری اسلامی
چهارمین جلسه بررسی و نقد گزارش راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی برگزار شد
چهارمین جلسه شورای همایش «عدالت و پیشرفت»،ارائه تعریف اسلامی از تعادل اجتماعی مهم‌ترین پیش‌نیاز تولید الگوی پیشرفت اسلامی
دومین نشست بررسی گزارش راهبردی الگوی اسلامی،روش شناسی ساخت الگو و ارتباط آن با اسلام
کارنامه خوانی حول موضوعات انتقال نظام، راه تشخیص اصلح
ضرورت توجه به موضوعات انتقال نظام
سومین جلسه شورای همایش عدالت و پیشرفت: ضرورت تأسیس بانک سوالات مرتبط با عدالت و پیشرفت و الگوی پیشرفت اسلامی
طراح قالب
طراح قالب های وبلاگ